Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-12

Ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej

Kiedy podatnikowi przysługuje ulga z tytułu zakupu kasy fiskalnej? Jak zaewidencjonować taką ulgę w księgach rachunkowych?

Beata Piotrowska
Masz wątpliwości, napisz:
prawo.autorzy@infor.pl
Prawie we wszystkich jednostkach prowadzących handel detaliczny prowadzony jest on za pomocą kasy fiskalnej. Z tytułu ich nabycia przysługuje podatnikowi ulga podatkowa. Warto zastanowić się, jak powinna zostać ona ujęta w księgach rachunkowych jednostki.
Kiedy podatnik ma prawo do ulgi?
Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234, poz. 1971 z późn.zm.) określa m.in. szczegółowe zasady, warunki i tryb odliczania od podatku należnego (zwrotu) kwoty, o której mowa w art. 29 ust. 2b i 2c ustawy o VAT. Prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących, zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania, w wysokości 50 proc. jej ceny zakupu (bez VAT), nie więcej jednak niż 2500 zł, wynika z art. 29 ust. 2b ustawy o VAT w stosunku do jednostek, które rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego nie później niż w obowiązujących ich terminach. Kasy rejestrujące muszą spełniać warunki określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108, poz. 948 z późn.zm.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00