Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2005-01-10

Wiążące interpretacje przepisów podatkowych

Co oznacza, że interpretacja nie może szkodzić podatnikowi? Czy interpretacja obowiązuje po zmianie przepisów, których dotyczy? Co to są tzw. milczące interpretacje?

Sebastian Zagórski
Od 1 stycznia br. podatnicy mogą występować do urzędów skarbowych o interpretacje przepisów podatkowych w nowym trybie. Zmiana ta przyniosła podatnikom wiele korzyści - przede wszystkim, jeśli chodzi o wiążący charakter otrzymanej odpowiedzi oraz możliwość odwołania się od niesłusznej, zdaniem podatnika, wykładni i w późniejszym trybie zaskarżenia jej do sądu administracyjnego.
Nowych przepisów od momentu ich uchwalenia obawiało się Ministerstwo Finansów. Część z tych obaw wynika ze wzmocnienia pozycji podatnika oraz zwiększonego obciążenia pracą organów podatkowych. Jednak trzeba przyznać, że są wśród nich także uwagi uzasadnione, wskazujące na luki i nieścisłości nowych przepisów.
Przypomnijmy, że zmiana zasad wydawania interpretacji przepisów podatkowych wynika z ustawy z 2 lipca 2004 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1808). Temat ten omawialiśmy już w „Prawie Przedsiębiorcy” nr 37/2004, prezentując przy okazji przykładowy wzór wniosku. Poniżej skoncentrujemy się na pewnych zagrożeniach i nieścisłościach, które przyniosły nowe regulacje.
Interpretacje wydawane przez Ministra Finansów
Przepisy dotyczące interpretacji wydawanych przez Ministra Finansów nie budzą tak wielu wątpliwości jak nowe zasady ich dokonywania przez urzędy skarbowe. Podobnie jak dotychczas Minister Finansów ma obowiązek sprawowania ogólnego nadzoru w sprawach podatkowych oraz dąży do zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, dokonując w szczególności jego interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (nowością jest jedynie odwołanie się do orzecznictwa ETS). Przez interpretacje należy rozumieć wszelkie wyjaśnienia treści obowiązującego prawa podatkowego, kierowane do organów podatkowych i organów kontroli skarbowej, dotyczące problemów prawa podatkowego. Interpretacje Ministra Finansów - w tym także ich zmiany - ogłaszane są w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00