Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-02-14

Opodatkowanie przychodów z tytułu udziału w spółkach kapitałowych

Jakie przychody uznawane są za przychody z udziału w zyskach osoby prawnej? Jakie są zasady opodatkowania tego rodzaju przychodów?

Dariusz Strzelec
prawnik w Kancelarii Adwokackiej Brzezińska, Narolski, Mariański w Łodzi
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o p.d.o.f. dywidendy oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną, uważane są za przychody z kapitałów pieniężnych.
Pewne uściślenie w tym zakresie zawiera dodatkowo przepis art. 24 ust. 5 ustawy o p.d.o.f. Zgodnie z jego treścią dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód z umorzenia udziałów (akcji), dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji), wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej bądź też dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego spółki oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów spółki.
Sytuacje, w których podstawą dokonanej wypłaty jest tytuł prawny w postaci posiadania udziału (akcji), należy odróżnić jednak od innych przypadków, w których wypłaty dokonywane ze strony spółki nie są związane z udziałem w kapitale, lecz np. z udziałem w organach spółki. Dlatego też wynagrodzenie członków organów spółki, np. rady nadzorczej, nie jest traktowane jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00