Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-05-09

Zakres uprawnień i odpowiedzialności kierownika jednostki - wytyczne ustawy o rachunkowości

Kto jest kierownikiem spółki komandytowo-akcyjnej? Co powinna zawierać polityka rachunkowości? Jakie obowiązki ciążą na kierowniku jednostki dotyczące wyceny rzeczowych aktywów obrotowych? Kto podpisuje sporządzone sprawozdanie finansowe? Jak najlepiej zabezpieczyć dane księgowe w firmie? Jaka kara grozi kierownictwu jednostki za niesporządzenie sprawozdania finansowego?

Piotr Rybicki
Pojęcie kierownika jednostki
Z punktu widzenia kierownika jednostki ustawa o rachunkowości jest najważniejszym aktem prawnym określającym jego obowiązki w zakresie szeroko rozumianej rachunkowości oraz zasad obiegu i przechowywania dokumentów finansowych firmy.
Obowiązki, o których mowa w niniejszym artykule, dotyczą wszystkich, którzy zobligowani są do stosowania ustawy o rachunkowości lub dobrowolnie wybrali ją stosowanie już od pierwszego dnia jej stosowania (najczęściej jest to 1 stycznia lub dzień rozpoczęcia działalności). Warunki te zostały określone w art. 2 ustawy.
Przez kierownika jednostki rozumie się osobę lub organ jedno- lub wieloosobowy (zarząd), który - zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności - uprawniony jest do zarządzania jednostką, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. W przypadku spółki jawnej i spółki cywilnej za kierownika jednostki uważa się wspólników prowadzących sprawy spółki, w przypadku spółki partnerskiej - wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd, a w odniesieniu do spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej - komplementariuszy prowadzących sprawy spółki. W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą za kierownika jednostki uważa się tę osobę; przepis ten stosuje się odpowiednio do osób wykonujących wolne zawody. Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym, jeżeli prowadzą przedsiębiorstwo upadłego (art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy) (patrz tabela na str. 71).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00