Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-12

Przyjmowanie zakładów przez biuro obsługi telefonicznej a zwolnienie gier hazardowych od VAT

W jaki sposób działalność w zakresie hazardu została uregulowana w ustawie o VAT i w VI Dyrektywie? Czy - zdaniem ETS - zwolnienie hazardu od VAT obejmuje przyjmowanie zakładów przez biuro obsługi telefonicznej?

Elżbieta Rogala
Działalność w zakresie hazardu, tj. gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, nie podlega opodatkowaniu VAT (art. 6 pkt 3 ustawy o VAT). Podlega ona natomiast opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w ustawie z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 z późn.zm.).
Zakłady wzajemne to zakłady o wygrane pieniężne, polegające na odgadywaniu:
1) wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek - totalizatory;
2) zaistnienia różnych zdarzeń, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranych zależy od umówionego, pomiędzy przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej - bukmacherstwo.
Projektowane zmiany w przepisach o VAT
Zgodnie z projektem nowelizacji do ustawy o VAT, nad którym trwają już prace legislacyjne w Sejmie, zamiast niepodlegania hazardu pod przepisy o VAT ma zostać wprowadzone zwolnienie hazardu od tego podatku. Zgodnie bowiem z nową propozycją w tym zakresie nastąpi zmiana o charakterze celowościowo-technicznym. Będzie ona dostosowywać systematykę ustawy do zapisów VI Dyrektywy Rady. Zmiana ta ma polegać na skreśleniu pkt 3 z art. 6 ustawy o VAT, co oznacza, że z czynności wyłączonych z ustawy o podatku od towarów i usług odpadnie działalność w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie. Jednocześnie działalność ta zostanie uznana za działalność zwolnioną od podatku od towarów i usług.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00