Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2021-02-03

Raport z POL-onu to za mało do uchylenia stypendium

Wraca spór o to, jak rozumieć przepisy dotyczące prawa do stypendium socjalnego lub stypendium rektora - czy ograniczenie sześciu lat dotyczy czasu nauki czy czasu pobierania przez studenta pomocy materialnej. Powodem zamieszania są alerty z systemu POL-on

Chodzi o art. 93 ust. 2 pkt 1 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 85 ze zm.; dalej: PSWiN), zgodnie z którym świadczenia pomocy materialnej przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych magisterskich, jednak nie dłużej niż przez sześć lat.

Niektóre uczelnie, powielając błędne stanowisko resortu nauki, przyjęły, że chodzi o sześć lat studiowania rozumiane jako 72 miesiące. Kiedy więc w październiku studenci składali wnioski o stypendium i oświadczali, że wcześniej odbywali studia przez okres powyżej sześciu lat, odmawiano im przyznania wsparcia bez uwzględnienia faktycznego czasu pobierania świadczeń pomocy materialnej. Odnotować jednak należy, że były i takie uczelnie, które od wejścia w życie przepisów dotyczących pomocy materialnej, tj. od 1 października 2019 r., prawidłowo łączyły okres sześciu lat z pobieraniem tej pomocy, a nie ze studiowaniem. Podobnie zakłada kształtująca się linia orzecznicza sądów administracyjnych (tych wyroków jest blisko 30).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00