Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2021-05-04

Poradnia samorządowa – odpady

  • Czy można wprowadzić zwolnienia z części opłat za odpady dla posiadaczy kompostownika liczone od wszystkich mieszkańców danej nieruchomości
  • Co robić, jeśli rada przeoczyła istotną rubrykę w nowo przyjętym wzorze deklaracji śmieciowej
  • Jakie powinności ma gmina wobec właścicieli nieruchomości niezamieszkałych

Zamierzamy zmienić sposób zwolnienia z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla posiadaczy kompostowników. Dotychczas było to 2 zł od właściciela nieruchomości. Teraz chcemy rozszerzyć upust na każdego mieszkańca nieruchomości. Czy będzie to legalne?

Proponowane rozwiązanie legislacyjne jest wadliwe. Bo choć rada gminy jest upoważniona do wprowadzenia takiego zwolnienia, to tylko w odniesieniu do właściciela nieruchomości. Żadne względy celowościowe, nawet słuszne z punktu widzenia interesów mieszkańców, nie mogą usprawiedliwić działania sprzecznego z prawem. A tak by było, gdyby rada zdecydowała się rozszerzyć uprawnienie na wszystkich mieszkańców.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że czym innym jest posiadanie statusu właściciela nieruchomości, a czym innym bycie jej mieszkańcem. Pojęcie zamieszkania zdefiniowano w art. 25 kodeksu cywilnego - jest to miejsce zamieszkania osoby fizycznej, w którym osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Z kolei okoliczność uzyskania statusu właściciela nieruchomości to typowy stosunek prawno-rzeczowy. Ta dwutorowość ma także odzwierciedlenie w kontekście ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (dalej: u.c.p.g.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00