Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-05-23

W organizacjach pozarządowych nadszedł czas na sprawozdania

Prawo bilansowe dzieli organizacje pozarządowe (ang. non-government organization, dalej: NGO) na dwie grupy - te, które prowadzą księgi rachunkowe, i te, które prowadzą uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Te z pierwszej grupy muszą pamiętać, że już za miesiąc upływa termin przygotowania sprawozdania finansowego, który został przesunięty w tym roku właśnie na koniec czerwca. Dlatego warto sprawdzić, czy zostało ono przygotowane w odpowiedni sposób i na jakie obszary zwrócić uwagę, by nie popełnić błędów, a zwłaszcza z jakich uproszczeń można skorzystać.

Podstawowym załącznikiem dla sprawozdania finansowego organizacji pozarządowej jest załącznik nr 6 do ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.). Jest on przeznaczony zarówno dla organizacji prowadzących działalność gospodarczą, jak i tych, które działają wyłącznie non profit. Kierownik jednostki może także podjąć decyzję o zastosowaniu załącznika nr 1. Powinien jednak ją potwierdzić odpowiednim zapisem w dokumentacji polityki rachunkowości. Wybór tego załącznika przebiega inaczej niż w przypadku innych podmiotów, gdzie decyzja ta należy do organu zatwierdzającego sprawozdania finansowe.

Uwaga! Jeszcze do niedawna fundacje i stowarzyszenia mogły sporządzać sprawozdania według załącznika nr 4 lub nr 5. Decyzję o tym podejmował właśnie organ zatwierdzający, ale teraz stosowanie tych załączników jest błędem. Zabrania tego art. 3 ust. 1e pkt 7 u.r.

Sprawozdanie ‒ niezależnie od tego, czy według załącznika nr 6, czy nr 1 ‒ musi być przygotowane zgodnie ze strukturami XML.

Właściwy wybór

Załącznik nr 6 lepiej odzwierciedla specyfikę działalności organizacji pozarządowej. Zawiera bowiem podział przychodów i kosztów uwzględniający wymogi art. 10 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, tj. podział ich na działalność statutową odpłatną, nieodpłatną i pozostałą oraz działalność gospodarczą. Także informacja dodatkowa jest dostosowana swym zakresem do potrzeb informacyjnych czytelników zainteresowanych sferą NGO.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00