Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2021-06-23

Polacy na Wyspach, ale danina od spadku w Polsce

Od 2021 r. osoby z brytyjskim obywatelstwem, które nie mieszkają na stałe w naszym kraju, nie mogą już liczyć tu na zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, przewidziane dla osób z tzw. zerowej grupy podatkowej. To skutek brexitu

Pytają o to czytelnicy DGP, i to zarówno ci, którzy nie powiadomili naczelnika polskiego urzędu skarbowego o nabyciu w Polsce spadku, jak i osoby, które to zrobiły w nadziei, że uchroni je to przed zapłatą podatku od spadków i darowizn. W obu przypadkach zapłata daniny może okazać się nieuchronna.

Spadek a szkockie dochody

Otrzymałam w Polsce spadek po mamie (mieszkanie i auto), a mieszkam w Szkocji. Czy złożenie informacji o spadku naczelnikowi urzędu skarbowego (by nie płacić podatku od spadku) może skutkować koniecznością zapłaty podatku dochodowego od zarobków w Polsce? Czy spadek może być uznany za powód, bym musiała płacić podatek od dochodu w Szkocji (podwójne opodatkowanie), a także w Polsce? Czy spadek i podatek dochodowy mogą się łączyć? - pyta czytelniczka mieszkająca na stałe w Szkocji (w Polsce, jak pisze, bywa dwa tygodnie w roku).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00