Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-04-14

Pobyt urodzonego w Polsce dziecka cudzoziemca trzeba później zalegalizować

To, że rodzice pracują i przebywają w naszym kraju legalnie, nie oznacza wcale, że maluch także może tu być. Dopóki nie zostaną dopełnione formalności, dopóty jego status jest nieuregulowany

Wraz z napływem do Polsku pracowników z innych krajów wzrasta także liczba dzieci obcokrajowców, które przychodzą na świat w naszym kraju. W przypadku dzieci pracowników pochodzących z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, musi nastąpić legalizacja pobytu takiego dziecka. To, że rodzice legalnie pracują i przebywają na terenie Polski, nie oznacza, że dziecko automatycznie nabywa prawo pobytu. Jednakże dziecko zyskuje prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, rodzice zaś uprawnienia związane z rodzicielstwem na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

Krok po kroku - od czego zacząć…

Prawa i obowiązki cudzoziemców pozostających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje ustawa o cudzoziemcach. Narodziny dziecka cudzoziemca od samego początku oznaczają dla jego rodziców wiele trudności i niejasności prawnych. Cudzoziemiec bowiem powinien mieć zarówno paszport, jak i dokumenty uprawniające do pobytu na terenie Polski (art. 288 ustawy o cudzoziemcach). Z przyczyn oczywistych nowo narodzone dziecko nie ma jeszcze dokumentu podróży ani dokumentu uprawniającego je do pobytu. W świetle istniejących przepisów powoduje to, że status pobytowy małoletniego jest nieuregulowany, a dziecko takie jest uznawane za osobę przebywającą nielegalnie na terytorium RP. Inna trudność wynika z art. 302 ust. 1 pkt 1 ustawy o cudzoziemcach, który ściśle wiąże nielegalny pobyt cudzoziemca z prawem do jego wydalenia z terytorium Polski przez Straż Graniczną. Co ważne, małoletni cudzoziemcy urodzeni w Polsce nie podlegają wyłączeniu od stosowania tego przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00