Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-08-18

Pracujący senior bez PIT, ale nie zawsze bez składki zdrowotnej

Zwolnienie z podatku nie oznacza automatycznie, że nie będzie musiał odprowadzać należności na NFZ. Z reguły jest odwrotnie, a wyjątki są nieliczne. Potwierdza to odpowiedź Ministerstwa Zdrowia

Rezygnacja z pobierania przysługującej emerytury lub renty jest zasadniczym warunkiem zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Zwolnienie to obejmuje przychody do łącznej wysokości 85 528 zł rocznie. Aktywny senior może je uzyskiwać z różnych źródeł, tj.: ze stosunku służbowego, stosunku pracy, z pracy nakładczej, ze spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, zasiłku macierzyńskiego, a także z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od formy jej opodatkowania.

Zasadniczo przychody te - choć zwolnione z PIT - są objęte składką na ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w nielicznych sytuacjach preferencja podatkowa idzie w parze z brakiem składki zdrowotnej. Tak jest w przypadku niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą oraz tych, które są zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00