Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-11-04

Tarcza prawna. Uproszczenia w postępowaniach administracyjnych ważne nie tylko dla przedsiębiorców

Wybrane rozwiązania, które mają przyspieszyć wydawanie decyzji i usprawnić procedury

Wybrane rozwiązania, które mają przyspieszyć wydawanie decyzji i usprawnić procedury

Uproszczenie procedur administracyjnych, przyspieszenie wydawania decyzji, likwidacja obciążeń regulacyjnych, które są niekorzystne z punktu widzenia obywateli lub utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej - to główne zadania tarczy prawnej, czyli ustawy z 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2185). I choć pakiet trudno nazwać rewolucją, to niewątpliwie jest on obszerny, co sprawia, że będzie miał istotny wkład w proces zmiany polskiego prawa, tak aby obywatele i przedsiębiorcy mogli załatwiać swoje sprawy szybciej i prościej, bez zbędnego formalizmu.

W tym celu tarcza przewiduje m.in. szersze wykorzystanie postępowania uproszczonego. Przypomnijmy, że w porównaniu z tradycyjnym trybem jest ono szybsze, jako że postępowanie dowodowe w tym trybie ogranicza się w zasadzie do dowodów zgłoszonych przez stronę w chwili wszczęcia postępowania. W uproszczonym postępowaniu załatwiane będzie m.in. wydanie koncesji na hurtowy obrót alkoholem, nadanie uprawnień przewodnika górskiego, wpis do rejestru znaków imiennych, uzyskanie książeczek żeglarskich, uzyskanie licencji połowowych, potwierdzanie uprawnień marynarskich. Z kolei w postępowaniu jednoinstancyjnym (a więc bez możliwości odwołania się do drugiej instancji) załatwiane będą m.in. sprawy o nabycie uprawnień rzeczoznawcy jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, o zatwierdzanie tabel wynagrodzeń dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, o określenie wysokości wpłat na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej czy o przekwalifikowanie rodzaju złóż kopalin.

Ponadto w szerszym niż do tej pory stopniu ma być wykorzystywana instytucja milczącego załatwienia sprawy, m.in. przy uzyskiwaniu zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej na zawarcie umowy dotyczącej utworzenia ligi zawodowej czy przy zatwierdzaniu przez niego statutu polskiego związku sportowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00