Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-01-11

Jedna innowacyjna ulga po drugiej, ale z mniejszą korzyścią

Wytworzenie prototypu pozwala odliczyć dodatkowo 100 proc., a w niektórych przypadkach nawet 200 proc. wydatków na prace badawczo-rozwojowe. Jego wdrożenie, po zakończeniu prac B+R, daje prawo do odjęcia tylko 30 proc.

Ulga na prototyp została wprowadzona rok temu (od 1 stycznia 2022 r.) poprzez dodanie do ustawy o PIT art. 26ga, a do ustawy o CIT art. 18ea. Po raz pierwszy można z niej skorzystać w rozliczeniu rocznym za 2022 r. Przysługuje przedsiębiorcom prowadzącym działalność badawczo-rozwojową, którzy po zakończeniu prac B+R przystępują do produkcji próbnej nowego produktu.

Różnice między obiema preferencjami wyjaśnia Kiejstut Żagun, szef zespołu ds. innowacji, ulg i dotacji, partner KPMG w Polsce: - Ulga na działalność badawczo-rozwojową służy wytworzeniu nowego lub ulepszeniu wytwarzanego produktu, ale także procesu, technologii czy usługi. Pozwala odliczyć wydatki poniesione do momentu wytworzenia ostatecznego niekomercyjnego prototypu. Na tym jej zakres się kończy. Potem przychodzi etap wdrożenia prototypu do produkcji. Dotychczas przedsiębiorcy nie mieli możliwości odliczenia wydatków poniesionych na ten cel. Umożliwia im to nowa ulga - na prototyp - mówi ekspert.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00