Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-06-28

Samorządy wciąż w niepewności, ile dopłacą do szpitali i przychodni

Od 1 lipca 2023 r. muszą wejść w życie podwyżki w służbie zdrowia. Jednak dopiero za kilka tygodni okaże się ostatecznie, o ile więcej placówki lecznicze dostaną z NFZ. Tak więc poszczególne JST nadal nie wiedzą, ile pieniędzy powinny dołożyć na nie z własnych budżetów

To m.in. efekt tego, że resort zdrowia dopiero w pierwszej połowie czerwca przygotował propozycje zmian wycen świadczeń realizowanych przez placówki służby zdrowia. W konsekwencji aneksy do umów, jakie szpitale i przychodnie mają zawarte z NFZ, uwzględniające te nowe propozycje finansowania, trafią do nich około połowy lipca br. Zatem dopiero wtedy poszczególne JST będą mogły ostatecznie stwierdzić, jak duża jest dziura w budżetach poszczególnych szpitali i przychodni. Niemniej obowiązki w relacji pracodawca–pracownik muszą być realizowane już teraz, czyli m.in. przekazanie aneksów do umów o pracę z nowymi warunkami wynagrodzenia musi nastąpić z mocą obowiązującą od 1 lipca.

Wakacyjna podwyżka

Od 1 lipca bieżącego roku minimalne wynagrodzenie brutto w ochronie zdrowia wyniesie od 4125 zł do 9202 zł – w zależności od współczynników pracy przypisanych do danej grupy zawodowej. Nowe stawki płac są wynikiem wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej, a wynikają one z ustawy z 26 maja 2022 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1352). Ta nowelizacja wprowadziła podniesienie współczynników pracy osób zatrudnionych w ochronie zdrowia oraz w podmiotach leczniczych. W konsekwencji corocznie, 1 lipca, podmiot leczniczy jest zobowiązany dokonać podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego pracownika wykonującego zawód medyczny oraz pracownika działalności podstawowej, innego niż pracownik wykonujący zawód medyczny, którego wynagrodzenie zasadnicze jest niższe od najniższego wynagrodzenia zasadniczego (przy czym nie dotyczy to umów kontraktowych i nie zabezpiecza pracowników administracji i innych pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych czy kadry zarządzającej).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00