Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-07-27

Wypadki przy pracy zdalnej- sprawdź pięć praktycznych kazusów

Nowelizacja kodeksu pracy wreszcie uregulowała tę kwestię, wprowadzając tylko kilka wyjątków od zasad ogólnych. Wciąż jednak pojawiają się pytania, jak zastosować nowe przepisy w praktyce

Od 7 kwietnia 2023 r. obowiązują przepisy kodeksu pracy (dalej: k.p.) regulujące pracę zdalną. Miejsce wykonywania takiej pracy, a więc poza zakładem pracy, wpłynęło także na odmienny sposób realizacji obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z definicją pracy zdalnej jest to miejsce wskazane przez pracownika i każdorazowo uzgodnione z pracodawcą. Najczęściej będzie to miejsce zamieszkania pracownika, nad którym pracodawca nie ma władztwa.

Jednym z obowiązków, który pracodawca ma do zrealizowania w taki sam sposób przy wszystkich rodzajach pracy, jest kwestia ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy. Także w przypadku zdarzeń podczas pracy zdalnej zastosowanie ma definicja zawarta w art. 3 ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych (dalej: ustawa wypadkowa). W myśl art. 6731 par. 9 k.p. w razie wystąpienia takiego zdarzenia stosuje się odpowiednio także art. 234 k.p. oraz przepisy wydane na podstawie art. 237 par. 1 pkt 1 i 2 k.p., tj. rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy (dalej: rozporządzenie). Wystąpią jednak różnice w procedurze postępowania pracodawcy, zespołu powypadkowego oraz pracownika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00