Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2023-10-25

Podatki i opłaty lokalne

Podatki lokalne są ważnym źródłem finansowania budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Mowa o podatkach m.in. od nieruchomości, rolnym, leśnym, od środków transportowych, opłacanym w formie karty podatkowej, od spadków i darowizn, od czynności cywilnoprawnych. W trakcie szkoleń dla samorządów pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących ich wymiaru czy też stosowania ulg. Odpowiadamy na wybrane pytania. ©℗

O co pytają na szkoleniach

Czy na magazyn energii przysługuje ulga w podatku rolnym?

problem Podatnik złożył wniosek o zastosowanie ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Wskazał przy tym, że poniósł wydatki na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii. Na dowód przedłożył stosowną fakturę. Instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię ze słońca, więc uznanie prawa do ulgi z tytułu tego wydatku nie budzi naszych wątpliwości, ale czy możemy uznać wydatek na magazyn energii?

odpowiedź Podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie m.in. urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód) – jeżeli wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych (art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o podatku rolnym). Przyznawana po zakończeniu inwestycji ulga inwestycyjna polega na odliczeniu od należnego podatku rolnego od gruntów położonych na terenie gminy, w której została dokonana inwestycja – w wysokości 25 proc. udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Odpowiedź na postawione pytanie jest w zasadzie pozytywna. Wszystkie przesłanki ulgi można weryfikować w toku postępowania. Z nakreślonego w pytaniu kontekstu wynika jednak, że podatnik przeprowadził inwestycję obejmującą zakup i instalację źródła energii ze źródeł odnawialnych i to takich, które zostały wprost wymienione w treści przepisu (instalacja fotowoltaiczna służąca wytwarzaniu energii ze słońca). Jednocześnie – na co wskazuje treść faktury – w ramach tej inwestycji podatnik poniósł również wydatki na magazyn energii. Urządzenie to nie służy co prawda wytwarzaniu energii, jednak, jak należy zauważyć, w przepisie jest mowa o urządzeniach do „wykorzystywania” energii z naturalnych źródeł na cele produkcyjne. Magazyn energii pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej i spożytkowanie nadwyżek energii z tej instalacji na cele gospodarstwa w innym czasie, np. kiedy instalacja pracuje mniej efektywnie ze względu na warunki pogodowe. Magazyn energii będzie stanowił także urządzenie. Przepis używa ww. terminu bez żadnych dodatkowych określeń (techniczne, budowlane), przez co można go rozumieć szeroko. Już na gruncie wykładni językowej można zatem przyjąć, że magazyn energii będzie się mieścić w ramach wyznaczonych ustawą o podatku rolnym, co jest istotne, gdyż wszelkie przepisy wprowadzające preferencje podatkowe powinny być interpretowane ściśle (ani nie ścieśniająco, ani nie rozszerzająco). Niewątpliwie proponowany wniosek znajduje potwierdzenie w celu przepisów, którym jest promocja energii z OZE w działalności rolnej. Reasumując, zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i magazyn energii mogą być traktowane jako „urządzenia do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii” w rozumieniu art. 13 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o podatku rolnym. Wydatek na zakup i instalację takich urządzeń, po spełnieniu pozostałych określonych ustawą warunków, uprawnia do ulgi inwestycyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00