Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-03-21

Zaświadczenie lekarskie od psychiatry też może zostać skontrolowane

Złożyłam mojemu pracodawcy wypowiedzenie. Przyczyną była bardzo zła atmosfera w pracy. Pracodawca nie chce mnie jednak zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Poszłam więc do psychiatry, który wystawił mi zaświadczenie o niezdolności do pracy z powodu zaburzeń lękowych. Zamierzam przedłużać to zaświadczenie do końca trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Czy ZUS może skontrolować tego rodzaju zaświadczenie?

Nie ma przeszkód, żeby ZUS przeprowadził kontrolę zasadności wystawienia takiego zaświadczenia. Organ rentowy może to zrobić z własnej inicjatywy albo na podstawie wniosku pracodawcy. Stwierdzenie, że zaświadczenie zostało wystawione niezasadnie lub na zbyt długi okres, spowoduje, że dokument ten straci ważność w określonym przez lekarza orzecznika terminie. Nie ma również przeszkód, żeby płatnik albo ZUS przeprowadzili kontrolę wykorzystania zwolnienia od pracy. Problematyczne bywa jednak skuteczne doręczenie zawiadomienia o badaniu lekarskim.

Konieczne prawidłowe zawiadomienie

Zasady przeprowadzania kontroli zasadności wystawienia zaświadczenia zostały szczegółowo określone w art. 59 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa zasiłkowa). Zgodnie z ust. 2 kontrolę wykonują lekarze orzecznicy ZUS. W celu kontroli lekarz orzecznik może:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00