Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Dostarczanie produktów rolnych w ramach umowy kontraktacji

Dostarczanie produktów rolnych w ramach umowy kontraktacji

W rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przez sprzedaż towarów rozumie się również dostawę, odpłatne świadczenie usług oraz wykonywanie innych czynności określonych w art. 2 ustawy. Do katalogu czynności określonych w tym przepisie od 4 września 2000 r. włączono dostarczenie produktów rolnych na podstawie umowy kontraktacji.

CYWILNOPRAWNA CHARAKTERYSTYKA UMOWY

Pojęcie umowy kontraktacji określa art. 613 § 1 Kodeksu cywilnego w następujący sposób: „przez umowę kontraktacji producent rolny zobowiązuje się wytworzyć i dostarczyć kontraktującemu oznaczoną ilość produktów rolnych określonego rodzaju, a kontraktujący zobowiązuje się te produkty odebrać w terminie umówionym, zapłacić umówioną cenę oraz spełnić określone świadczenie dodatkowe, jeżeli umowa lub przepisy szczególne przewidują obowiązek spełnienia takiego świadczenia”.

Kontraktacja jest umową wzajemną, konsensualną (wydanie dóbr zakontraktowanych nie jest konieczną przesłanką jej zawarcia, lecz elementem wykonania zawartej umowy) i odpłatną. Podmiotami jej są: producent prowadzący gospodarstwo rolne (rolnik) oraz kontraktujący odbiorca produktu.

Gospodarcza funkcja umowy kontraktacji polega na organizowaniu produkcji i zbytu produktów rolnych. Ma ona na celu umożliwienie producentom rolnym skoncentrowania wszystkich sił i środków na wytworzeniu zakontraktowanych produktów (przez co mogą mieć bez wątpienia wyższą jakość) i odciążenie ich od troszczenia się o zbyt swoich produktów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00