Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Skutki podatkowe niewypłacenia dywidendy

Skutki podatkowe niewypłacenia dywidendy

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 tego artykułu i art. 13 i 14, przychodami są przede wszystkim otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (pkt 1), a także wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz wartość przychodów w naturze (pkt 2). Natomiast art. 12 ust. 4 ustawy określa, co nie jest przychodem w rozumieniu przepisów ustawy. A contrario – wszelkie inne przychody niż określone w art. 12 ust. 4, stanowiące przysporzenie aktywów spółki, należy uznać za przychód powodujący powstanie obowiązku podatkowego, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

REGULACJE KODEKSU HANDLOWEGO

Obowiązujące do końca 2000 r. przepisy kodeksu handlowego nie zawierały definicji pojęcia „dywidenda”. W doktrynie dywidendę definiuje się jako część zysku spółki kapitałowej przeznaczoną do podziału między wspólników (akcjonariuszy).

Prawo do dywidendy jest uprawnieniem o charakterze majątkowym wynikającym z posiadania udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością albo akcji w spółce akcyjnej. Zatem dywidenda jest wyrazem udziału w zysku i stanowi zarazem wynik podziału tego zysku w spółce kapitałowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00