Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zmiany w dokumentowaniu prawa do zasiłków

Zmiany w dokumentowaniu prawa do zasiłków

Szczegółowe zasady dokumentowania prawa do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznawania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 65, poz. 742). Rozporządzenie to zostało zmienione mocą rozporządzenia z 30 maja 2001 r. (Dz.U. Nr 64, poz. 653), które weszło w życie 8 lipca 2001 r. Co ta nowelizacja zmieniła w dokumentowaniu prawa do zasiłków?

DOKUMENTOWANIE PRAWA DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO

Zwolnienie lekarskie

Podstawowym dokumentem, na podstawie którego przyznawane jest prawo do zasiłku chorobowego, jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Jest ono wystawiane na druku ZUS ZLA, co wynika z ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.). W tym zakresie nie wprowadzono żadnych zmian.

Zaświadczenie płatnika składek

Zgodnie z powołaną ustawą Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest płatnikiem zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia, a także przysługującego w czasie ubezpieczenia następującym ubezpieczonym:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00