Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Przychód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Przychód ze sprzedaży samochodu wygranego w konkursie

Jan Kowalski wygrał w konkursie samochód osobowy marki Fiat Marea o wartości 35 000 zł. W związku z tym że posiada już własny samochód, postanowił wygrany samochód sprzedać zaraz po odebraniu nagrody. Jakie skutki i obowiązki podatkowe dla pana Kowalskiego wynikają z opisanej sytuacji?

Przedstawioną kwestię rozpatrzymy na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązujących od 1 stycznia 2001 r. Z analizy tych przepisów wynika, iż mamy tu do czynienia z dwoma zagadnieniami. Pierwsze to rozstrzygnięcie, czy występuje obowiązek podatkowy wynikający z tytułu wygranej w konkursie i w przypadku jego wystąpienia – jakie wywołuje skutki podatkowe. Drugie to wyjaśnienie skutków podatkowych z tytułu sprzedaży rzeczy wygranej w konkursie.

ŹRÓDŁO PRZYCHODU

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z przysporzeniem majątkowym, które w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przychodem uzyskanym z tytułu wygranej. Przychód ten należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy (przychód z innych źródeł) w związku z art. 20 ustawy, w którym między innymi są wyszczególnione nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12–14 i art. 17, a więc przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy (...), działalności wykonywanej osobiście, działalności gospodarczej i kapitałów pieniężnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00