Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Przygotowanie do sporządzenia sprawozdania finansowego za 2001 r. (cz. 3)

Dziś prezentujemy Państwu ostatnią część naszego cyklu. W poprzednich częściach mowa była m.in. o różnicach kursowych, zasadach rządzących polską rachunkowością oraz zasadach wyceny aktywów i pasywów.

SZCZEGÓŁOWE ZASADY WYCENY
Środki trwałe i inwestycje
Wartość środka trwałego przeznaczonego do sprzedaży, likwidacji lub innych celów powinna być zaktualizowana do wartości bieżącej, jeżeli jest ona wyższa od ceny sprzedaży netto.
Gdy natomiast wartość bieżąca netto środka trwałego jest niższa od ceny sprzedaży netto, będzie on wyceniony w jego wartości ewidencyjnej. W razie aktualizacji wyceny tych środków trwałych różnica wyceny stanowi nieplanowy odpis amortyzacyjny, który będzie księgowany:
infoRgrafika
W przypadku gdyby nieplanowe odpisy amortyzacyjne były spowodowane zmianą rodzaju działalności, zostaną odniesione na straty nadzwyczajne.
Środki trwałe są wykazywane w bilansie w wartości netto. Wartość netto to wartość początkowa zmniejszona o planową i nieplanową amortyzację (saldo konta „Umorzenie środków trwałych”).
Inwestycje rozpoczęte wykazuje się w bilansie w wysokości poniesionych kosztów na realizację danej inwestycji. Jeżeli ustalono, że dana inwestycja rozpoczęta nie przyniesie efektu gospodarczego, dokonywana jest wycena jej realnej wartości. Różnica z wyceny inwestycji rozpoczętej (Ct „Inwestycje”) obciąży „Pozostałe koszty operacyjne” (Dt).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00