Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-09-04

Zagraniczna podróż służbowa pracownika - nowe regulacje

Na podstawie delegacji zawartej w art. 775 § 2 ustawy z 26 czerwca1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) w Dz.U. Nr 151, poz. 1721 opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2001 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Zmiany wynikające z rozporządzenia z 19 grudnia 2001 r. obowiązują od 1 stycznia 2002 r.
ROZPOCZĘCIE PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ
Zagraniczna podróż służbowa najczęściej łączy się z podróżą krajową. W przypadku podróży odbywanej środkami komunikacji lądowej czas pobytu pracownika poza granicami kraju liczy się od chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze za granicę do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej do kraju. Pracownik wyjeżdżający samochodem z Warszawy w podróż zagraniczną do Wiednia odbywa podróż krajową w czasie przejazdu trasy Warszawa-Cieszyn (5 godzin) i dopiero od chwili przekroczenia granicy (w drodze za granicę) rozpoczyna się jego podróż zagraniczna, która trwa aż do chwili przekroczenia granicy polskiej w drodze powrotnej, po czym znów rozpoczyna się podróż krajowa, w której pracownik ma do pokonania na przykład trasę Zwardoń- Warszawa (6 godzin).
Nieco inaczej czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku podróży lotniczej. Czas ten liczy się bowiem od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju. Jeżeli zatem pracownik w sprawach służbowych ma lecieć do Paryża, wylatuje z Krakowa (tam mieści się zakład pracy) o 8.00 i leci do Warszawy, skąd ma samolot o 11.00 do Monachium (i potem dalej do Paryża) - to od 8.00 do 11,00 trwa jego krajowa podróż służbowa, natomiast zagraniczna podróż służbowa trwa od 11.00 aż do dnia i godziny lądowania w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju. Po wylądowaniu rozpoczyna się na nowo krajowa podróż służbowa (chyba że pierwsze lotnisko, na którym wyląduje, będzie tożsame z jego miejscem pobytu stałego lub czasowego - w tym przypadku gdyby wylądował od razu w Krakowie, podróż zagraniczna zakończyłaby się, jednak podróż krajowa by się nie rozpoczęła).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00