Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Ceny transferowe - unikanie konfliktów

W wyniku ustalania cen „nierynkowych” za wzajemne świadczenia między przedsiębiorcami powiązanymi, możliwe jest przerzucanie dochodów do kraju z efektywnie niższym opodatkowaniem. Polski fiskus, podobnie jak administracje podatkowe innych krajów, próbuje zabezpieczyć się przed transferem zysków za granicę, np. przez wprowadzenie obowiązku sporządzania odpowiedniej dokumentacji do celów podatkowych.

Wywiad z doktorem Marcinem Jamrożym, doradcą podatkowym, pracownikiem Rödl&Partner w Poznaniu
Kiedy należy sporządzać dokumentację podatkową i co ona obejmuje?
Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej spoczywa na polskim podatniku dokonującym transakcji z podmiotem powiązanym lub transakcji, w związku z którymi zapłata następuje bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu, będącego rezydentem raju podatkowego.
Zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (odpowiednio art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) dokumentacja podatkowa ma w szczególności określać funkcje, ryzyka, użyte aktywa, przewidywane koszty związane z transakcją, formę i termin zapłaty, metodę i sposób kalkulacji zysków (ceny), strategię gospodarczą, oczekiwane korzyści, jak też inne czynniki mające wpływ na wartość przedmiotu transakcji. Forma sporządzenia dokumentacji jest dowolna.
W oparciu o wytyczne OECD można zalecić, żeby metoda podziału lub przenoszenia kosztów usług, rozliczanych w sposób ryczałtowy, była jasno sformułowana w umowie, aby zasady zawarte w umowie były konsekwentnie stosowane w dłuższej perspektywie czasowej. Ponadto cena usługi powinna być skalkulowana z uwzględnieniem rzeczywistych kosztów ponoszonych przez zagranicznego usługobiorcę, korzyści czerpanych przez polskiego podatnika, jak również cen za porównywalne usługi.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00