Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Specyfika rozliczeń w VAT małych podatników

Wraz z wejściem w życie od 1 października 2002 r. większości przepisów ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 153, poz. 1272), nowelizującej ustawę z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 20 września 2002 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 155, poz. 1290) i nowelizującego rozporządzenie Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - zostały wprowadzone szczególne uregulowania rozliczeń w VAT przez niektórych podatników tego podatku, określonych przez ustawodawcę jako tzw. mali podatnicy.

Jak pokreślili projektodawcy (Rada Ministrów), nowelizacja wynika przede wszystkim z realizacji zadania nr 5 ,,Złagodzenie obciążeń małych firm w zakresie VAT”, przyjętego przez rząd w pakiecie ,,Przede Wszystkim Przedsiębiorczość”, i ma na celu ułatwienie rozliczeń w VAT. Służy temu głównie (szczegółowo omówione w dalszej części) wprowadzenie, na wniosek podatnika, możliwości wyboru dłuższego (kwartalnego) okresu rozliczania z VAT dla małych podatników, a także wprowadzenie możliwości wyboru metody kasowego rozliczania z VAT przez tych podatników. Konsekwencją wprowadzenia tych rozwiązań jest także szczególne uregulowanie terminu składania deklaracji i terminu wpłaty podatku oraz dokonywania korekty zwiększającej podatek naliczony.
Na uwagę zasługuje fakt, iż nie jest przypadkowa data wejścia w życie omawianej noweli. Jest to dzień 1 października, a więc pierwszy dzień IV kwartału. Uzasadnione to jest wprowadzeniem w niektórych sytuacjach możliwości wyboru, a w niektórych obligatoryjnością kwartalnego okresu rozliczania z VAT przez małych podatników. Zmiany muszą więc obowiązywać od początku kwartału. Tak więc, gdyby nowela nie weszła w życie 1 października br. - jej wejście w życie byłoby możliwe dopiero 1 stycznia 2003 r., a więc z początkiem następnego kwartału. Tłumaczy to także bardzo krótkie od opublikowania ustawy (20 września 2002 r.) do wejścia w życie zdecydowanej większości przepisów (1 października 2002 r.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00