Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Dopłaty otrzymane przez wspólników przy połączeniu lub podziale spółek

Nowelizacja z 27 lipca 2002 r.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych2 (updop) uzupełnia katalog dochodów z udziału w zyskach osób prawnych, m.in. o dopłaty w gotówce, otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych. W ten sposób wypełniona została luka w przepisach ustawy, stanowiąca źródło wątpliwości co do sposobu opodatkowania takich dopłat.

POŁĄCZENIE SPÓŁEK
W świetle przepisów art. 491-527 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych3 łączenie się może następować między spółkami kapitałowymi różnych typów, do których należą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna (art. 4 § 1 pkt 2 k.s.h.), a także między spółkami kapitałowymi i spółkami osobowymi. Do tych ostatnich kodeks zalicza spółkę jawną, spółkę komandytową, spółkę partnerską oraz spółkę komandytowo-akcyjną (art. 4 § 1 pkt 1 k.s.h.). Łączenie się spółek przed wejściem w życie kodeksu spółek handlowych, czyli przed 1 stycznia 2001 r., regulowane było przepisami art. 283-289 i 463-469 rozporządzenia Prezydenta RP z 27 czerwca 1934 r. - Kodeks handlowy4. Na gruncie przepisów kodeksu handlowego łączyć się mogły jedynie spółki kapitałowe tego samego typu. Aby mogło dojść do połączenia spółek odmiennych typologiczne, należało uprzednio jedną ze spółek przekształcić w odpowiedni typ spółki, np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością należało przekształcić w spółkę akcyjną, aby możliwe było połączenie jej z inną spółką akcyjną.
Zarówno w kodeksie handlowym (art. 463 k.h.), jak i w kodeksie spółek handlowych (art. 492 § 1 k.s.h.) uregulowano dwa sposoby połączenia:
• przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca wydaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie),
• przez zawiązanie spółki kapitałowej, na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały lub akcje nowej spółki (łączenie się przez zawiązanie nowej spółki).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00