Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Zasady tworzenia i opodatkowania stowarzyszeń

Ustawa z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855) definiuje stowarzyszenie jako dobrowolne, samorządne, trwałe zrzeszenie o celach niezarobkowych.

Dobrowolność stowarzyszenia polega na swobodzie ich tworzenia, dobrowolności przystąpienia do istniejącego stowarzyszenia oraz na nieograniczonej swobodzie wystąpienia. Dobrowolność oznacza także możność tworzenia stowarzyszeń o celach i sposobach ich realizacji tożsamych z celami i sposobami już zarejestrowanego stowarzyszenia.
Celem stowarzyszenia nie może być uzyskanie dochodu w celu innym niż realizacja niezarobkowych celów statutowych oraz przysporzenie członkom korzyści majątkowych. Prawo o stowarzyszeniach określa cele, dla których można powołać stowarzyszenia, w sposób bardzo szeroki, m.in. czynne uczestnictwo w życiu publicznym i realizowanie indywidualnych zainteresowań oraz wyrażanie zróżnicowanych poglądów. Zakazane jest natomiast tworzenie stowarzyszeń przyjmujących zasadę bezwzględnego posłuszeństwa członków wobec władz.
TRYB TWORZENIA STOWARZYSZEŃ
Do utworzenia stowarzyszenia w jego podstawowej formie potrzebne są następujące akty:
• uchwalenie przez założycieli statutu stowarzyszenia i dokonanie przez nich wyboru komitetu założycielskiego,
• złożenie przez komitet założycielski do sądu właściwego ze względu na siedzibę stowarzyszenia, w ramach Krajowego Rejestru Sądowego, wniosku o rejestrację, wraz ze wskazanymi w art. 12 ustawy dokumentami,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00