Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Najem i dzierżawa w VAT

Zgodnie z art. 659 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Stronami umowy najmu są zatem wynajmujący i najemca. Przedmiotem najmu mogą być rzeczy ruchome (poza rzeczami zużywalnymi, gdyż korzystanie z nich nie ma innego sensu gospodarczego poza ich zużyciem) oraz nieruchomości. Najem może dotyczyć części rzeczy, a także jej części składowej. Cechą charakterystyczną najmu jest czasowość używania rzeczy przez najemcę, przy czym okres używania rzeczy może być oznaczony lub nieoznaczony. Po upływie okresu trwania najmu rzecz oddana do używania powinna być zwrócona wynajmującemu.

Przez umowę dzierżawy natomiast wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz (art. 693 § 1 kodeksu cywilnego). Stronami umowy dzierżawy są wydzierżawiający i dzierżawca. Charakter umowy dzierżawy jest w istocie taki sam jak umowy najmu, dlatego przyjęto zasadę, że jeżeli w przepisach poświęconych dzierżawie nie uregulowano inaczej, znajdu do niej zastosowanie przepisy dotyczące najmu (art. 694 k.c. ). Umowa najmu oraz dzierżawy nieruchomości lub pomieszczeń zawarta na czas dłuższy niż rok powinna mieć formę pisemną (art. 660 w zw. z art. 680 k.c.)1.
Wspomniane umowy zalicza się do kategorii umów nazwanych, bowiem są uregulowane szczegółowo przepisami prawa. Należy jednak pamiętać, iż w prawie cywilnym obowiązuje zasada swobody umów, której wyrazem jest między innymi możliwość ukształtowania łączącego strony stosunku prawnego według własnego uznania. Strony mogą zatem zawierać nie tylko umowy nazwane, ale i umowy nienazwane, czyli takie, których treść nie jest przewidziana przez żadną z postaci umów nazwanych. W sytuacji gdy umowa nienazwana modyfikuje jedynie pewne elementy umowy nazwanej, np. umowy najmu lub dzierżawy, możemy stwierdzić, iż jest to umowa, której przedmiotem jest świadczenie usług o charakterze podobnym do usług najmu lub dzierżawy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00