Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Wycena środka trwałego w VAT

Podatek od towarów i usług nie zawsze powiększa wartość środka trwałego ustalaną na potrzeby amortyzacji lub dla celów rachunkowo-finansowych. Przy wycenie środków trwałych, co do zasady, podatek od towarów i usług w przypadku ich nabycia nie stanowi elementu ich wartości początkowej, natomiast w przypadku sprzedaży środków trwałych jest elementem wartości ceny sprzedaży. Od zasady tej przepisy przewidują jednak liczne odstępstwa, zarówno w przypadku zakupu, jak i sprzedaży środków trwałych. W niniejszym artykule przedstawione zostaną zasady wyceny środków trwałych w świetle przepisów o podatku od towarów i usług.

Wartość podatku od towarów i usług może być elementem wyceny środków trwałych przy:
- nabyciu,
- sprzedaży tych środków w pojęciu definicji sprzedaży określonej na potrzeby VAT w art. 4 pkt 8 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), tj. czynności wymienionych w art. 2 ustawy,
- rozwiązaniu spółki prawa cywilnego lub handlowego niemającej osobowości prawnej albo - zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez podatnika będącego osobą fizyczną, zobowiązanego - na podstawie odrębnych przepisów - do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej (art. 6a ustawy o VAT).
Wpływ VAT na wycenę środków trwałych przy ich zakupie i sprzedaży lub likwidacji działalności - ze względu na złożoność problemu oraz istnienie odrębnych regulacji prawnych w VAT - wymaga oddzielnego omówienia.
WYCENA NABYTEGO ŚRODKA TRWAŁEGO
Wartość początkową środka trwałego, podlegającą amortyzacji w razie odpłatnego nabycia tego środka, stanowi, co do zasady, cena nabycia powiększona o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (m.in. koszty transportu, załadunku, wyładunku, ubezpieczenia, montażu), oraz pomniejszona o kwotę podatku od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy - zgodnie z odrębnymi przepisami - nabywcy nie przysługuje prawo do odliczenia od podatku należnego podatku naliczonego albo zwrot różnicy podatku przy nabyciu tych środków.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00