Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY W ROZLICZENIU VAT Z URZĘDEM SKARBOWYM

Juliusz Kamiński
kierownik Wydziału Podatków Pośrednich w Izbie Skarbowej w Warszawie
Mimo funkcjonowania od 10 już lat w polskim prawodawstwie podatku od towarów i usług podatnicy nadal popełniają liczne błędy związane z rozliczeniem tego podatku. Zgodne z przepisami rozliczenie VAT pozwala uniknąć zarówno dotkliwych sankcji (czyli dodatkowego zobowiązania), jak i odsetek będących konsekwencją wystąpienia zaległości podatkowej. W niniejszej publikacji zostaną przedstawione rozwiązania najistotniejszych problemów związanych z prawidłowym rozliczeniem VAT, zostaną również omówione regulacje zawarte w innych ustawach ułatwiających rozliczenie, takie jak umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej, odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, odroczenie innych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.
Istotne znaczenie ma również możliwość dokonywania korekt wadliwego rozliczenia podatku, co pozwala uniknąć sankcji lub dokonać odliczenia wyższej kwoty podatku naliczonego niż wykazany w rozliczeniu pierwotnym.
W opracowaniu pominięto - ze względu na obszerność materiału - niektóre zagadnienia, m.in:
- czynności będące przedmiotem opodatkowania VAT,
- zasady obliczania podstawy opodatkowania,
- zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony oraz ograniczenia w tym zakresie,
- stawki podatkowe,
- zakres ewidencjonowania na potrzeby VAT,
- zwolnienia przedmiotowe oraz podmiotowe,
- reguły dokumentowania czynności.
TERMIN WYSTAWIENIA FAKTURY VAT A OKRES ROZLICZENIOWY
Jednym z pierwszych problemów, z którymi spotykają się podatnicy, jest określenie okresu rozliczeniowego, w którym należy uwzględnić podatek. Jednym z częściej popełnianych błędów w tym zakresie jest błąd wynikający z przekonania podatników, że podatek powinien być rozliczany za ten okres, w którym została wystawiona faktura VAT dokumentująca czynność podlegającą opodatkowaniu. Takie przekonanie jest w zasadzie uzasadnione - ustawodawca rzeczywiście łączy okres rozliczeniowy z terminowym wystawieniem faktury VAT (w ciągu siedmiu dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00