Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Gmina podatnikiem VAT

W ostatnim okresie uległ zmianie ustrój Warszawy. Jest to konsekwencja wejścia w życie 27 października 2002 r. ustawy z 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. Nr 41, poz. 361 ze zm.). Jednym z najważniejszych jej postanowień jest ustanowienie Warszawy gminą mającą status miasta na prawach powiatu. Ustawa ta w sposób szczególny uregulowała także status prawny dzielnic miasta stołecznego Warszawy.
Wejście w życie ustawy doprowadziło do powstania wątpliwości w odniesieniu do VAT, a szczególnie w udzieleniu odpowiedzi na pytanie, który z podmiotów wymienionych w tej ustawie jest podatnikiem VAT. Z zagadnieniem tym jest ściśle związana sukcesja NIP. W niniejszym artykule szczegółowo przedstawimy tę kwestię. Jest to tym bardziej uzasadnione, że analogiczne ustawy mogą zostać uchwalone w odniesieniu do innych miast w Polsce.
PRAWNOUSTROJOWE UREGULOWANIA DOTYCZĄCE GMIN I ICH SKUTKI W ZAKRESIE ROZLICZEŃ W VAT
Zanim przedstawiona zostanie problematyka VAT dotycząca statusu podatnika tego podatku oraz sukcesji NIP, należy wyjaśnić Czytelnikom status gminy.
Zgodnie z art. 164 ust. 1 ustawy z 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 78, poz. 483) gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00