Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-15

Odpowiedzialność podatkowa nabywcy majątku przedsiębiorstwa (cz. 2)

Kontynuując temat odpowiedzialności nabywcy majątku przedsiębiorstwa, w bieżącej części artykułu omawiamy, jak rozróżnić taką odpowiedzialność od odpowiedzialności wynikającej z następstwa prawnego. Przedstawiamy również, w jaki sposób nabywca może się zabezpieczyć przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe zbywcy.

NABYCIE MAJĄTKU A NASTĘPSTWO PRAWNE
Nabycie określonych składników mienia podatnika, skutkujące odpowiedzialnością nabywcy jako osoby trzeciej, należy odróżnić od podatkowego następstwa prawnego. Przepisy art. 93-106 ordynacji podatkowej normują przypadki, zakres i tryb sukcesji podatkowej (następstwa prawnego). Do następców prawnych zalicza się przykładowo:
- osobę prawną zawiązaną w wyniku połączenia lub przejmującą inne podmioty,
- podmiot (osobę prawną, spółkę nieposiadającą osobowości prawnej) powstały w wyniku przekształcenia innego podmiotu,
- nabywcę lub spółkę przejmującą przedsiębiorstwo państwowe na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych,
- spadkobiercę podatnika.
Jakkolwiek następstwo prawne zazwyczaj oznacza też przejęcie majątku, to jednak różnice między sukcesją podatkową a odpowiedzialnością podatkową nabywcy są znaczne. Następstwo prawne obejmuje nie tylko odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe, ale także sukcesję uprawnień podatkowych. Następstwo prawne ma miejsce w razie utraty podmiotowości prawnej - poprzednik prawny nie istnieje (nie żyje). Sukcesja podatkowa powstaje z mocy prawa i zasadniczo nie wymaga wydania decyzji w tej sprawie; wyjątek stanowi odpowiedzialność spadkobierców orzekana w drodze decyzji. Generalnie, zakres sukcesji podatkowej nie jest uzależniony od przejęcia majątku, nie jest limitowany wartością przejętego majątku ani rodzajem przejętych składników majątkowych. Przejęcie majątku w ramach następstwa prawnego i nabycie majątku to zdarzenia całkowicie odmiennie kwalifikowane na gruncie ordynacji podatkowej.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00