Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Darowizna czy nieodpłatne świadczenie - obowiązek wykazania przychodu

Podatkowa księga przychodów i rozchodów prowadzona jest w celu ustalenia prawidłowej podstawy opodatkowania. Zapisy w księdze muszą zatem odzwierciedlać wszystkie elementy mające wpływ na ustalenie dochodu, czyli również uzyskiwane przez podatnika nieodpłatne świadczenia.

Co do zasady, świadczenie nieodpłatne powoduje powstanie przychodu do opodatkowania u podatnika, wobec którego nastąpiła realizacja tego świadczenia (świadczeniobiorcy). Nie dotyczy to jednak świadczenia nieodpłatnego będącego przedmiotem darowizny.
CZYM JEST NIEODPŁATNE ŚWIADCZENIE
Świadczenie nieodpłatne nie zostało zdefiniowane ustawowo. Może ono być przedmiotem różnego rodzaju umów cywilnoprawnych, przy czym istotne jest to, aby w wyniku świadczenia nastąpiło uzyskanie korzyści majątkowej przez jedną stronę kosztem drugiej strony.
W orzecznictwie wskazuje się, iż świadczenie nieodpłatne jest związane ze stosunkami prawnymi o charakterze zobowiązaniowym i rozumiane być musi jako świadczenie, z którym nie jest związana jakakolwiek zapłata (wyrok NSA z 8 listopada 2000 r., sygn. akt SA/Sz 1244/99). Pojęcie świadczenia nieodpłatnego wiązane jest z wszelkimi zjawiskami gospodarczymi i zdarzeniami prawnymi, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu (wyrok NSA z 10 kwietnia 2000 r., III SA 2252/99, wyrok NSA z 22 marca 2001 r., sygn. akt I SA/Gd 2027/98).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00