Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Dokumentacja podatkowa transakcji z podmiotami powiązanymi (cz. 1)

Od kilku lat organy podatkowe zwracają szczególną uwagę na transakcje podatników z podmiotami powiązanymi lub transakcje, w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową. Jeżeli podatnik nie przedstawi wymaganej - zgodnie z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dokumentacji, organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej mają prawo zastosować 50-proc. stawkę podatkową do różnicy między dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez te organy.

Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie obowiązujących wymogów dokumentacyjnych w odniesieniu do transakcji realizowanych między podmiotami powiązanymi, wraz z przedstawieniem przykładowej dokumentacji podatkowej umowy dostawy. Omawiana dokumentacja powinna zawierać informacje o wszystkich istotnych czynnikach, jakie miały i mają wpływ na ustalenie ceny transakcyjnej, oraz warunkach transakcji, a także - w kolejnej części - dowody potwierdzające faktyczne otrzymanie lub wykonanie świadczenia.
PODMIOTY POWIĄZANE
Definicja ustawowa „powiązania” zawarta jest w art. 11 w ust. 1 i 4 updop, zgodnie z którymi w transakcjach zagranicznych za podmioty powiązane uznaje się:
• podatnika mającego siedzibę (zarząd) lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski, biorącego udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwem położonym za granicą lub w jego kontroli albo posiadającego udział w kapitale tego przedsiębiorstwa, albo
• osobę fizyczną lub prawną mającą miejsce zamieszkania albo siedzibę (zarząd) za granicą, biorącą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu podmiotem krajowym lub w jego kontroli albo posiadającą udział w kapitale tego podmiotu krajowego, albo
• te same osoby prawne lub fizyczne równocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorące udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym lub w ich kontroli albo posiadające udział w kapitale tych podmiotów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00