Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-10-29

Prawne aspekty odwołania z urlopu

Pracowniku, wróć

Zasada nieprzerwanego urlopu zostaje ograniczona, gdy obecność pracownika w zakładzie pracy jest wymagana z uwagi na okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W takiej sytuacji pracodawca może odwołać go z urlopu.

Anna Wolińska-Uchman

Autorka jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na UMCS. Posiada tytuł radcy prawnego. Prowadzi własną kancelarię radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie pracy, prasowym, autorskim i gospodarczym.

Kontakt:

wolinska@kancelaria-rzeszow. com.pl

Odwołanie pracownika z urlopu odbywa się na podstawie art. 167 § 1 k.p. Może mieć ono miejsce tylko w sytuacjach wyjątkowych. Jego warunkiem jest wystąpienie łącznie dwóch przesłanek - konieczności obecności pracownika w zakładzie pracy oraz wystąpienia okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu. Te ostatnie to okoliczności, których pracodawca nie mógł wcześniej przewidzieć. Nie są nimi sytuacje, o których pracodawca wie, że wystąpią. W takim przypadku nie ma on możliwości odwołania z urlopu, a jedynie zastosowania instytucji przesunięcia terminu urlopu (art. 164 k.p.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00