Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-01-29

Samochód służbowy do celów prywatnych

Od 1 stycznia tego roku w ramach kolejnej transzy deregulacyjnej weszła w życie ustawa z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Jednym z elementów nowej regulacji jest wprowadzenie zasad określania wartości pieniężnej nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystania samochodu służbowego do celów prywatnych.

Zgodnie z nowym art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość pieniężna takiego nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi wyniesie 250 zł miesięcznie (dla samochodów o pojemności silnika do 1600 cm sześc.) albo 400 zł miesięcznie (dla samochodów o pojemności silnika powyżej 1600 cm sześc.).

Kolejną interesującą zmianą jest zwolnienie z podatku dochodowego świadczenia otrzymanego przez pracownika, jakim jest organizowanie przez pracodawcę dowozu do zakładu pracy.

Auto do celów prywatnych

W ogólnym rozrachunku zmiany należy ocenić jako korzystne. Pracodawcy długo oczekiwali na wprowadzenie przez Ministerstwo Finansów jednoznacznych i prostych zasad rozliczania tego rodzaju świadczenia na rzecz pracowników, w szczególności, że służbowe auto jest wielokrotnie traktowane jako dodatkowa zachęta i forma gratyfikacji dla pracownika. Niewątpliwą zaletą wprowadzanych zmian jest wyeliminowanie ryzyka, jakie ponosili dotychczas głównie pracodawcy, związanego z ustaleniem wartości pieniężnej tego rodzaju benefitu dla pracownika. Dotychczas obowiązujące przepisy nakazywały w tym przypadku stosować ceny rynkowe, ale trudno porównywać sytuację osoby korzystającej na co dzień po pracy z samochodu służbowego z krótkookresowym wynajmem auta w wypożyczalni. Z tego względu pracodawcy narażeni byliby na ryzyko podważenia przez urząd skarbowy przyjętej przez nich wyceny świadczeń na rzecz pracowników.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00