Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-02-27

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe

Odpowiedzialność podatkowa następcy podatkowego

Pojęcie następstwa prawnopodatkowego

Stosunek następstwa prawnego między poprzednikiem a nabywcą prawa nazywany jest sukcesją. W prawie występują następujące rodzaje następstwa prawnego:

l

pod tytułem szczególnym, tzw. sukcesja singularna,

l

pod tytułem ogólnym, tzw. sukcesja generalna.

Sukcesja generalna, zwana też uniwersalną, prowadzi do nabycia całego lub części jakiegoś majątku i to na podstawie jednego zdarzenia prawnego. Sukcesja ta dopuszczana jest tylko w przypadkach w ustawie przewidzianych. Prawa majątkowe, wchodzące w skład majątku podlegającego sukcesji uniwersalnej, przechodzą na następcę w rezultacie tego zdarzenia, z którym system prawny wiąże następstwo pod tytułem ogólnym. W konsekwencji nie stosuje się w takich przypadkach reguł odnoszących się do nabycia pod tytułem szczególnym określonych typów praw podmiotowych (Z. Radwański, Prawo cywilne – Część ogólna, C.H. Beck, s. 83). Innymi słowy sukcesja generalna to wstąpienie w ogół praw i obowiązków, np. dziedziczenie; na skutek jednego zdarzenia prawnego, jakim jest śmierć, przechodzą na spadkobierców wszystkie prawa podmiotowe należące w chwili zgonu do spadkodawcy.

Następstwo prawne uregulowane zostało w rozdziale 14 działu III Ordynacji podatkowej. Istota następstwa prawnego wyrażonego w Ordynacji podatkowej polega na poszerzeniu uprawnień prawnopodatkowych. Oznacza to, iż określone podmioty mogą nabywać jako następcy nie tylko ciężary, ale także uprawnienia wynikające z prawa podatkowego, które przysługiwały podatnikom. Z uwagi na tematykę niniejszego „Poradnika” przedstawiona zostanie jedynie odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe poprzednika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00