Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-22

Nadpłata podatku - jak odzyskać pieniądze od fiskusa

Zwrot nadpłaty

Tryb zwrotu nadpłaconego podatku uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jakich warunkach powstała nadpłata. Dla prawidłowego zwrotu nadpłaty podatku istotny jest także moment powstania nadpłaty. Ordynacja podatkowa w art. 74 określa precyzyjnie moment powstania nadpłaty podatku. Jest to dzień:

l

zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości wyższej od należnej,

l

pobieranie przez płatnika podatku nienależnego lub w wysokości wyższej od należnej,

l

zapłaty przez płatnika lub inkasenta należności wynikającej z decyzji o odpowiedzialności płatnika (inkasenta), jeżeli świadczenie to było nienależne lub zostało określone w wysokości wyższej od należnej.

Nadpłatę stanowi także różnica pomiędzy kwotą zobowiązania podatkowego a sumą uiszczonych zaliczek na podatek, również w sytuacji poboru zaliczek przez płatnika. W powyższy sposób nadpłata może powstać w podatkach dochodowych oraz w podatku akcyzowym. Przy zaliczkowym systemie wpłacania podatku, kwoty zaliczek uiszczane zgodnie z przepisami prawa podatkowego nie stanowią nadpłat w ciągu okresu rozliczeniowego, nawet wtedy, gdy wiadomo, że suma zaliczek będzie wyższa od należnego podatku. W takich przypadkach nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania podatkowego (deklaracji) z wykazaną kwotą nadpłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00