Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-22

Sposoby na VAT

Jak otrzymać zwrot podatku?

Co do zasady, w przypadku gdy VAT naliczony podlegający odliczeniu jest w danym miesiącu wyższy od kwoty podatku należnego, podatnik nabywa prawo do jego odliczenia w następnych okresach rozliczeniowych. Jedynie w ściśle określonych przez ustawodawcę sytuacjach można otrzymać zwrot tej nadwyżki w gotowce bezpośrednio na rachunek bankowy. Zgodnie z art. 21 ust. 2 i 3 ustawy o VAT, może to nastąpić, gdy:

l

podatnik sprzedaje towary opodatkowane w całości lub części stawkami niższymi niż stawka podstawowa 22% (0%, 3%, 7%),

l

podatnik wykonuje wyłącznie sprzedaż opodatkowaną stawką 22% i dokona zakupu towarów lub usług zaliczanych do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z przepisami rozdziału 12 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, możliwe jest również uzyskanie zaliczkowego zwrotu VAT w przypadku dokonania zakupów inwestycyjnych przed rozpoczęciem czynności podlegających opodatkowaniu i powstaniem obowiązku podatkowego. Aby otrzymać taki zwrot, należy spełnić warunki określone w tych przepisach.

Bezpośredni zwrot VAT przysługuje również zakładom pracy chronionej (ZPChr), nie korzystającym ze zwolnienia z podatku. Jednak i w tym przypadku muszą być spełnione ustalone przez ustawodawcę warunki.

Procedura zwrotu VAT

Procedura zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w przypadku sprzedaży opodatkowanej stawkami niższymi niż 22% lub gdy sprzedaż jest opodatkowana wyłącznie stawką podstawową, lecz nastąpi zakup środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, została określona w art. 21 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, urząd skarbowy powinien zwrócić nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy w terminie 25 dni od dnia złożenia przez podatnika rozliczenia (deklaracji VAT-7). W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać skrócony do 15 dni – jeśli podatnik terminowo regulował zobowiązania podatkowe stanowiące dochód budżetu państwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia deklaracji VAT i złoży stosowny wniosek w tej sprawie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00