Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-06-05

VAT w eksporcie i imporcie

Import usług

Pojęcie importu usług

Importem usług, zgodnie z art. 4 pkt 5 ustawy o VAT, są usługi świadczone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, za które należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę lub miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.

Ponadto podmiot świadczący usługi importowe nie może być podatnikiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT (podmioty mające siedzibę lub miejsce zamieszkania za granicą, jeżeli wykonują czynności opodatkowane, osobiście lub przez osobę upoważnioną albo przy pomocy pracowników bądź przy wykorzystaniu zakładu lub urządzenia służącego działalności produkcyjnej, handlowej lub usługowej).

PRZYKŁAD

Firma A. mająca swą siedzibę w Szwecji wykonuje, na zlecenia Jana K. mającego miejsce zamieszkania w Polsce, roboty budowlane na terenie naszego kraju. Usługi te wykonuje zatrudniając na terenie RP pracowników. W tej sytuacji nie wystąpi import usług, ale świadczenie usług na terenie Polski, a podatnikiem będzie szwedzka firma A.

Sposób ustalania miejsca świadczenia usług jest w tym przypadku taki sam, jak w przypadku usług eksportowych.

Podstawa prawna:

n

Artykuł 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Podatnicy VAT

Podatnikiem VAT w przypadku importu usług jest, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług pochodzących z importu. Warto przy tym zagadnieniu zwrócić uwagę na wzajemną relację art. 5 ust. 1 pkt 4 z pkt. 5 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00