Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-08-07

Ubezpieczenia gospodarcze w praktyce

Rodzaje ubezpieczeń gospodarczych

Ubezpieczenie ryzyka w działalności gospodarczej

Ryzyko powstające przy okazji prowadzenia działalności gospodarczej może, a czasami wręcz musi być objęte ochroną ubezpieczeniową. Ta ostatnia dotyczy zdarzeń losowych, a więc takich, których z góry nie da się przewidzieć. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wypadki losowe mogą być asekurowane przez ubezpieczenie. Z reguły nie są objęte ubezpieczeniem np. straty wynikające z normalnego zużycia przedmiotów lub takie, które powstały jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Ponadto mogą być wyłączone niektóre wypadki losowe, np. takie, którym odpowiada wyjątkowo wysokie ryzyko albo dla których nie da się ustalić wysokości ryzyka.

Z ubezpieczenia są wyłączone również szkody, które nastąpiły wskutek świadomego działania osób ubezpieczonych, chyba że postępowanie takie miało na celu zmniejszenie innych szkód. Oznacza to, że z ubezpieczenia wyłączone są wszystkie wypadki nielosowe rozmyślnie spowodowane przez ubezpieczonych, a nawet w pewnych sytuacjach wynikłe wskutek ich rażącego niedbalstwa.

Najczęściej wypadki losowe dzieli się na dwa zasadnicze typy – klęski żywiołowe (wynikające z działania sił przyrody) oraz nieszczęśliwe wypadki (wynikające z działania człowieka). Bardziej szczegółowy podział wypadków wykształcił się w nauce. Dzieli się je na:

l

klęski i inne wypadki żywiołowe o dużym zakresie działania,

l

wypadki, których źródłem są konflikty społeczne i czyny niedozwolone,

l

awarie i inne wypadki techniczne,

l

wypadki komunikacyjne,

l

wypadki powodujące śmierć lub trwałe inwalidztwo.

Biorąc pod uwagę te kryteria, można wymienić rodzaje najczęściej występujących ubezpieczeń.

Ubezpieczenia mienia

Obejmują one:

l

ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych – chroniące przed skutkami ognia, pioruna, wybuchu i upadku statku powietrznego (w podstawowym zakresie ubezpieczenia), z możliwością rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o ryzyka dodatkowe, m.in.: huragan, powódź, uderzenie pojazdu lądowego w ubezpieczony przedmiot, grad, osunięcie się ziemi, następstwa szkód wodociągowych (np. zalanie spowodowane awarią urządzeń wodociągowych, nieumyślne pozostawienie otwartych zaworów),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00