Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-16

Najem i dzierżawa w działalności gospodarczej

Czynsz najmu jako koszt uzyskania przychodu
Przedsiębiorcy wykorzystujący wynajęte (dzierżawione) składniki majątku na potrzeby własnej działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów z tej działalności mogą zaliczyć wydatki związane z zapłatą czynszu wynikającego z umowy najmu (dzierżawy). Należy jednak podkreślić, że samo zawarcie umowy najmu (dzierżawy) i opłacanie czynszu nie jest wystarczającą podstawą do zaliczenia tych wydatków w ciężar kosztów. Musi bowiem istnieć związek przyczynowo-skutkowy między poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem. A zatem jeśli przedsiębiorca ponosi koszty związane z używaniem cudzych składników majątkowych (maszyn, urządzeń, środków transportu, nieruchomości), to między wykorzystaniem tych składników a uzyskiwanym przychodem z działalności gospodarczej musi zachodzić związek tego typu, że korzystanie z tych składników majątkowych ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.
Przykład
Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykorzystuje na potrzeby działalności gospodarczej dzierżawiony zakład produkcyjny. Umowa dzierżawy została zawarta 1 października 2001 r. na czas nieokreślony. Czynsz dzierżawny płatny jest raz na kwartał, do 10. dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału. A zatem termin płatności czynszu za okres 1 października - 30 grudnia 2001 r. przypadnie 10 stycznia 2002 r. W ciężar kosztów uzyskania przychodów którego roku podatkowego - 2001 czy 2002 należy w tym przypadku zaksięgować czynsz dzierżawny?
Zgodnie z objaśnieniami do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 116, poz. 1222), koszty związane z zapłatą czynszu najmu i dzierżawy należy ujmować w kol. 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów „Pozostałe wydatki”.
Rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów nie daje wyraźnych wskazówek, w jakim terminie należy ewidencjonować te koszty. Rozstrzygające w tym zakresie są przepisy art. 22 ust. 4-6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wynika z nich, że podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów musi ewidencjonować koszty w dniu poniesienia wydatku (faktycznej zapłaty) lub w momencie powstania zobowiązania (zarachowania), chyba że rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów stanowi inaczej (tak jest np. w przypadku zakupu towarów handlowych). Wszystko zależy od sposobu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Co do zasady koszty te powinny być potrącone w tym roku, w którym zostały poniesione (czyli, gdy podatnik faktycznie opłaci czynsz). Jeśli jednak podatkowa księga przychodów i rozchodów stale, w każdym roku, prowadzona jest w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego, podatnik ma możliwość ujmowania w kosztach wydatków, które co prawda jeszcze nie zostały przez niego poniesione, lecz które zostały zarachowane (określone co do rodzaju i kwoty) - pod warunkiem, że wydatki te odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00