Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-11-20

Czas pracy w 2002 roku

Rozliczanie czasu pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych obowiązków każdego pracodawcy. Niejednoznaczne i skomplikowane przepisy kodeksu pracy powodują, że pracodawcy i pracownicy mają problemy z właściwym rozumieniem i interpretacją norm czasu pracy.

Karol Siergiej
Stan prawny na 20 listopada 2001 r.
W 2002 r. będą obowiązywały inne normy czasu pracy niż w 2001 r., a także inne niż te, które będą obowiązywać w 2003 r. i następnych latach. Zmiany są skutkiem rozwiązań wprowadzonych przez przepisy ustawy z dnia 1 marca 2001 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. nr 28, poz. 301).
W konsekwencji w 2002 r. należy nieco inaczej niż dotychczas rozliczać czas pracy pracowników. Zadaniem niniejszego „Poradnika” jest przedstawienie podstawowych zasad rozliczania czasu pracy w 2002 r., tak aby Czytelnicy uniknęli niepotrzebnych błędów i nieporozumień.
Ustawową definicję czasu pracy zawiera art. 128 k.p., zgodnie z którym czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Pojęcie czasu pracy nie budzi żadnych wątpliwości, gdy pracownik wykonuje pracę wynikającą ze stosunku pracy. Pozostawanie w dyspozycji pracodawcy to stan psychofizycznej gotowości do wykonywania pracy, obecność i zachowanie pracownika, powodujące, że ma on zamiar podjąć pracę. Nawet jeżeli nie podejmie tej pracy z przyczyn od siebie niezależnych, należy uznać, iż pozostaje w dyspozycji pracodawcy i okres ten powinien zostać zaliczony do czasu pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00