Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-01-29

Koszty uzyskania przychodów w 2002 roku

Zgodnie generalną z zasadą obowiązującym w polskim prawie podatkowym podatek od towarów i usług nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. W określonych jednak przypadkach zasada ta ulega modyfikacjom.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Natomiast u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Do celów podatku dochodowego od osób fizycznych przychodem ze sprzedaży towarów i usług jest wartość sprzedaży netto - bez należnego VAT. W tym przypadku więc zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług ma bezpośredni wpływ na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają, czy podstawę pomniejszenia przychodu, w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi wyłącznie kwota należnego podatku VAT wynikająca z wystawionych przez podatnika faktur, czy również kwota podatku VAT określona w decyzjach organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej.
Zgodnie jednak z art. 10 ust. 2 ustawy o VAT, zobowiązanie podatkowe w podatku VAT przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że urząd skarbowy lub inspektor kontroli skarbowej określi je w innej wysokości. Oznacza to, że organy podatkowe są upoważnione do wydawania decyzji określających wysokość podatku od towarów i usług.
Natomiast, w myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, tzn. - z zastrzeżeniem art. 16 i 17 ustawy o VAT - kwota należna z tytułu sprzedaży towarów, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jest to zasada generalna, mająca zastosowanie, gdy kwota podatku należnego w okresie rozliczeniowym wynika z faktur VAT, rejestru sprzedaży oraz deklaracji VAT-7, jak i w przypadku, gdy wysokość tego podatku określa organ podatkowy w decyzji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00