Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-03

Podmioty powiązane - konsekwencje podatkowe

Powiązania kapitałowe, gospodarcze lub personalne podmiotów funkcjonujących w obrocie gospodarczym same w sobie nie mają cech negatywnych, są zwykle naturalnym zjawiskiem na rynku, poddanym nie tylko prawu podatkowemu, ale także reżimowi prawa antymonopolowego. Podobnie naturalna wydaje się tendencja do podejmowania przez takie podmioty przedsięwzięć w celu maksymalizacji zysku i minimalizacji obciążeń podatkowych. Podatnicy powiązani mogą spotkać się jednak z zarzutem wykorzystywania tych więzi w celu uniknięcia płacenia podatku lub zaniżania podstawy opodatkowania. Niniejsze opracowanie powinno służyć zatem podatnikom powiązanym do poprawnego zidentyfikowania zagrożeń i przygotowania się na nie. Normy służące przeciwdziałaniu transferowi dochodów i zniekształcaniu wielkości obrotu nie są wprawdzie nowe w polskim systemie podatkowym, lecz ulegają istotnym przeobrażeniom. Przede wszystkim następuje precyzyjniejsze definiowanie podstawowych pojęć oraz rozszerzanie obowiązków w zakresie dokumentacji i informacji.

Małgorzata Rymarz
Stan prawny na 22 sierpnia 2002 r.
W systemie podatkowym istnieje wiele norm regulujących sytuacje, w których osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą w taki sposób ukształtować treść wzajemnych stosunków cywilnoprawnych, że nastąpi zniekształcenie (zaniżenie) podstawy opodatkowania. Regulacje takie, zaopatrzone w stosowne sankcje, są zatem w istocie mechanizmem obronnym fiskusa przed „zaradnością” podatników.
Powiązania w ustawach o podatkach dochodowych
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 93, poz. 820) oraz ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. nr 74, poz. 676) zawierają obszerne, identyczne definicje powiązań mogących zainteresować organy fiskalne, a przy spełnieniu dodatkowych warunków - mieć również negatywne konsekwencje podatkowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00