Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-06-29

Europejskie prawo spółek

Prawo spółek stanowi istotną gałąź prawa Unii Europejskiej, współtworząc prawne podstawy jednolitego wewnętrznego rynku europejskiego, na którym zapewniony ma być swobodny przepływ osób, towarów, usług i kapitału. Regulacje dotyczące tworzenia i funkcjonowania spółek, w tym zwłaszcza spółek kapitałowych, mają zasadnicze znaczenie dla możliwości podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na terenie danego państwa członkowskiego UE przez osoby fizyczne i prawne z innego państwa członkowskiego, a tym samym dla urzeczywistniania swobody przepływu osób, towarów, usług i kapitału. Polskie prawo spółek zostało już prawie w pełni zharmonizowane z prawem UE, jednakże przystąpienie Polski do UE otworzy nowe możliwości w zakresie prowadzenia przez polskie spółki działalności gospodarczej w innych państwach członkowskich UE, a także umożliwi polskim przedsiębiorcom prowadzenie tej działalności w nowych ponadnarodowych strukturach prawnych - spółce europejskiej i Europejskim Zgrupowaniu Interesów Gospodarczych.

Wojciech Langowski
radca prawny
Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki i Wspólnicy Spółka Komandytowa
Źródła, przyczyny oraz sposoby powstawania europejskiego prawa spółek
Artykuł 43 ust. 2 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (dalej „TWE”) konstytuuje zasadę swobody zakładania przedsiębiorstw, w tym spółek, na terytorium wszystkich państw członkowskich UE przez osoby fizyczne i spółki z państw członkowskich oraz zarządzania takimi spółkami, na warunkach określonych dla własnych obywateli przez ustawodawstwo państwa, w którym spółka jest zakładana i funkcjonuje. Przez spółki rozumie się spółki prawa cywilnego lub handlowego, z wyjątkiem spółek, których działalność nie jest nastawiona na zysk, a także spółdzielnie oraz inne osoby prawne prawa publicznego i prywatnego (art. 48 ust. 2 TWE).
ZAPAMIĘTAJ
Spółka jest uznawana za spółkę z danego państwa członkowskiego UE, jeśli jest założona zgodnie z ustawodawstwem takiego państwa oraz ma swoją statutową siedzibę, zarząd lub główne przedsiębiorstwo na terytorium UE (art. 48 ust. 1 TWE).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00