Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-14

Jaka jest rola głównego księgowego

Osobą odpowiedzialną za właściwe zorganizowanie i funkcjonowanie systemu kontroli księgowej jest szef firmy. W praktyce jednak funkcje kontrolne w pełnym zakresie wykonuje główny księgowy. Jest on swoistym doradcą kierownictwa, które oczekuje od niego, że będzie wskazywał optymalne rozwiązania w zakresie podatków, podpowie, jak ulokować wolne środki, wytknie błędy w podejmowanych decyzjach. Główny księgowy, który jednocześnie jest członkiem organu zarządzającego, bierze niejednokrotnie bezpośredni udział w sterowaniu firmą.

Grzegorz Mazur
Stan prawny na 30 sierpnia 2004 r.
Zarząd powinien posiadać wiedzę na temat odpowiedzialności, uprawnień i obowiązków głównego księgowego. Zatrudnianie niedoświadczonej osoby jest bowiem bardzo ryzykowne. Z drugiej strony księgowy, przejmując odpowiedzialność za prowadzenie rachunkowości, także ryzykuje, że zarząd nie będzie konsultował z nim decyzji gospodarczych. Główny księgowy poddany jest także ocenie ze strony właściciela firmy, kierownictwa, pracowników, kontrahentów, a wreszcie ze strony organów kontroli skarbowej.
„Poradnik” stanowi kompendium wiedzy o pozycji głównego księgowego w firmie, prezentując jego uprawnienia i obowiązki. Poruszamy również zagadnienia dotyczące wymogów związanych z prowadzeniem księgowości, kontrolą wewnętrzną i wyborem systemu finansowo-księgowego. W decyzji o wyborze systemu uczestniczą bowiem już nie tylko informatycy - wiodącą rolę zaczynają odgrywać księgowi. Podajemy im wskazówki, jakimi kryteriami należy się posługiwać, by podjąć słuszną decyzję. Główny księgowy, kierując zespołem ludzi, powinien mieć świadomość obranego stylu zarządzania i ewentualnych konfliktowych sytuacji, które mogą się zdarzyć. Wskazujemy, jak zarządzać personelem, rozwiązywać trudne sytuacje i jaki styl zarządzania określany jest jako nowoczesny. Lektura „Poradników” z cyklu „Rachunkowość” pozwoli na podwyższenie umiejętności, zwiększenie efektywności pracy i - w rezultacie - osiągnięcie zawodowego sukcesu.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00