Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2005-02-08

Naruszenie praw podwładnych

Prawo pracy w pytaniach i odpowiedziach
Spóźnione świadectwo pracy
PYTANIE:
Jestem właścicielem niewielkiej firmy szyjącej buty. Zatrudniam od 15 do 30 osób (w sezonie zimowym, gdy otrzymujemy zwiększoną liczbę zamówień). Ostatnio popadłem w konflikt z jednym z pracowników na tle niezadowalających wyników i jego niestosownego zachowania (spożywał alkohol w pracy), co poskutkowało koniecznością zwolnienia go w trybie dyscyplinarnym. Spóźniłem się jednak z wydaniem świadectwa pracy (zajęło mi to 3 tygodnie) i oczywiście mój były pracownik poinformował o wszystkim inspekcję pracy. W tym miesiącu spodziewam się kontroli. Czy coś mi grozi? - Tadeusz S. z Olsztyna
ODPOWIEDŹ:
Może Pan zostać ukarany przez inspektora pracy mandatem do 1000 zł, a na wypadek odmowy jego przyjęcia sprawa może trafić do sądu grodzkiego - tu grozi grzywna do 5000 zł, powiększona o koszty postępowania.
WYJAŚNIENIE:
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. W przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej, przełożony jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo tylko na jego żądanie. Jak zatem widzimy, powinien Pan wydać świadectwo bez nieuzasadnionej zwłoki, co oznacza, że opóźnienie jest możliwe, ale powinno być rozsądne.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00