Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-08-23

Gdy kontrahent nie płaci

Zatory płatnicze doprowadziły do bankructwa niejedną dobrze prosperującą firmę. Nieterminowe regulowanie należności w naszej rzeczywistości gospodarczej jest nagminne. Dlatego sprawą szczególnie istotną dla bytu naszej firmy jest odzyskanie przysługujących nam od kontrahentów wierzytelności pieniężnych. Niestety, sprawę utrudniają nieco skomplikowane i kosztowne procedury dochodzenia roszczeń oraz niska wydajność sądów gospodarczych. Dlatego też katastrofie finansowej najlepiej jest zapobiegać już na etapie podpisywania umowy z naszym partnerem biznesowym.

Remigiusz Moraczewski
Stan prawny na 2 sierpnia 2005 r.
Najpierw należy dokładnie prześwietlić kondycję finansową jego firmy. Wbrew obiegowym opiniom nie kosztuje to wiele, a efekty są wymierne. Istnieje bowiem wiele możliwości sprawdzenia naszego kontrahenta, m.in. Krajowy Rejestr Sądowy, biura informacji gospodarczej, urzędy skarbowe, oddziały ZUS czy wreszcie wywiadownie gospodarcze. Nawet jednak najdokładniejsza weryfikacja naszego partnera może nie przynieść zamierzonego efektu, gdy nie będzie on chciał uregulować swojego długu. Wówczas kluczem do sukcesu może okazać się prawidłowe sporządzenie umowy i odpowiednie zabezpieczenie jej wykonania. Jeżeli jednak okaże się, że przed podpisaniem umowy nie sprawdziliśmy dokładnie kontrahenta albo nie zabezpieczyliśmy naszej wierzytelności, nie rezygnujmy z jej dochodzenia. Obowiązujące przepisy stwarzają bowiem wiele możliwości skutecznej egzekucji.
„Poradnik” omawia szczegółowo te narzędzia, które mogą okazać się przydatne w zabezpieczaniu i dochodzeniu należności od nieuczciwych kontrahentów. Przedstawione informacje z powodzeniem możemy wykorzystać w praktyce, tak aby egzekucja była jak najszybsza i jak najmniej kosztowna, a tym samym nie prowadziła do upadłości naszej firmy z powodu „złych” długów.
Badanie wiarygodności kontrahenta i jego majątku
Przed rozpoczęciem współpracy gospodarczej z jakimkolwiek kontrahentem musimy dokładnie sprawdzić jego sytuację prawno-ekonomiczną. Nawet najbardziej kusząca umowa może być bowiem źródłem przeterminowanych należności, które mogą zagrażać naszej firmie. Dokładne poznanie sytuacji majątkowej kontrahenta zapewni nam także przewagę w razie ewentualnej egzekucji roszczeń. Znając dokładnie majątek dłużnika, będziemy mogli wskazać komornikowi taki przedmiot egzekucji, z którego nasze zaspokojenie będzie najpewniejsze i najszybsze.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00