Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-05-16

Wszystko o zasiłkach

Polski ustawodawca często i chętnie ingeruje w obowiązujący porządek prawny. To wiemy. Przyczyny są różne i nie zawsze za nimi nadążamy. Najważniejsze jednak, aby tych zmian być świadomym. Trafiający w Państwa ręce „Poradnik” tej właśnie świadomości ma służyć. Poświęcony został w całości zasiłkom - żywotnemu dla wielu spośród nas zagadnieniu, które również nie oparło się zmianom.

Stan prawny na 15 kwietnia 2006 r.
Małgorzata Chmielewska
Daniel Kupryjańczyk
Piotr Polański
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
W opracowaniu omawiamy poszczególne zasiłki i inne świadczenia, skupiając uwagę na ich istocie, charakterze oraz zasadach i warunkach przyznawania. Czytelnik znajdzie tu najważniejsze informacje m.in. o zasiłku chorobowym, macierzyńskim, opiekuńczym i pogrzebowym, świadczeniu rehabilitacyjnym, a także o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
W „Poradniku” omawiamy poszczególne rodzaje świadczeń rodzinnych, na które składają się: zasiłek rodzinny wraz z dodatkami oraz świadczenia opiekuńcze, czyli zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne. Obok przesłanek ich uzyskania, mowa jest również o postępowaniu, jakie należy wszcząć, aby je ostatecznie i definitywnie otrzymać.
Całość uzupełniają praktyczne przykłady oraz opinie urzędów odpowiedzialnych za realizację poszczególnych świadczeń (zasiłków). „Poradnik” stanowi kompendium podstawowej i zasadniczej wiedzy w zakresie zasiłków i jako taki przysłużyć się może zwłaszcza ich potencjalnym beneficjentom, czyli nam wszystkim. Do jego lektury zachęcamy zatem wszystkich zainteresowanych.
Świadczenia rodzinne
Z dniem 1 maja 2004 r. wprowadzono w Polsce nowy system świadczeń rodzinnych. Jego stworzenie związane było z krytyką rozwiązań dotychczasowych oraz zgłaszaną potrzebą jego usystematyzowania. Do tej bowiem pory świadczenia rodzinne cechowało rozproszenie i swoista niespójność.
System świadczeń rodzinnych wyznacza ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. nr 228, poz. 2255 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 12, poz. 67). Drugim istotnym aktem, który uzupełnia podstawy prawne funkcjonowania tego systemu, jest wydane na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (Dz.U. nr 105, poz. 881, ost. zm. Dz.U. z 2006 r. nr 58, poz. 401). Do przepisów obu tych aktów będziemy stale nawiązywać w tej części „Poradnika”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00